Polskie prawo nakłada na wszystkich pracodawców bezwzględny obowiązek dbałości o bezpieczeństwo i higienę pracy. Wbrew pozorom nie rozumie się przez to jedynie stosowania norm obsługi skomplikowanych maszyn przemysłowych, ale również zapewnienie odpowiednich warunków pracy w biurze, z czym wiąże się również jego odpowiednie utrzymanie w czystości.

Brak zagwarantowania bezpieczeństwa i higieny pracy, a tym samym niewykonanie nałożonych przez prawo obowiązków może skończyć się dotkliwymi sankcjami prawnymi dla przedsiębiorcy oraz jego firmy. Czy warto zatem ryzykować? W jaki jednak sposób porządek w biurze wpływa na wszystkich pracowników? Czy przekłada się to jedynie na ich aspekt zdrowotny, czy również na sferę psychiczną wyrażaną między innymi poprzez zadowolenie z pracy i wyższą efektywność?

Wszędzie kurz!

Podstawową czynnością, którą powinniśmy regularnie przeprowadzać w każdym biurze jest starcie kurzu. Tylko w ten sposób zapewnimy estetyczny wygląd całego biura i przyjazną atmosferę do pracy. Jednocześnie mniejsza ilość kurzu na meblach, sprzętach biurowych i innych akcesoriach to mniejsza ilość alergenów w pomieszczeniu, a tym samym lepsze samopoczucie alergików i osób z osłabionym układem odpornościowym – kurz może być przyczyną znacznie poważniejszych schorzeń, nie tylko u takich osób!

Powierzchnie płaskie

Wszystkie powierzchnie płaskie zbierają kurz i bród – o ile w przypadku blatów wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką, tak już podłogi, zwłaszcza te pokryte wykładziną lub dywanem wymagają znacznie głębszej pielęgnacji. To właśnie w tego typu materiałach z powodzeniem rozwijają się liczne roztocza i grzyby, które mogą wpływać na jakość powietrza w biurze – nawet niewielkie zmiany mogą być późniejszą przyczyną schorzeń związanych z układem oddechowym.

Jak już doszliśmy do jakości powietrza w biurze, to warto również regularnie czyścić i kontrolować pracę klimatyzacji. Pomimo tego, że wielu z nas nie wyobraża sobie pracy w biurze przy 30 stopniowym upale, a klimatyzacja jest pod tym kątem zbawienna, to na filtrach i kanałach wentylacyjnych potrafią rozwijać się olbrzymie ilości bakterii, które są następnie rozsiewane po całym pomieszczeniu. To znowu może skutkować problemami z układem oddechowym, a tym samym częstszymi zwolnieniami L4 naszych pracowników.

Życie w koszu na śmieci

Wydawać by się mogło, że biura produkują jedynie odpady papierowe – nic bardziej mylnego. To właśnie w koszach na śmieci lądują wszystkie odpadki, również te organiczne, które mogą powodować rozwój nowych ekosystemów.

Porządek i jego brak?

Jak jednak sam porządek i jego brak wpływa na pracowników? Oczywistym jest, że w czystym biurze, w którym wszystko jest idealnie poukładane zgodnie z zasadami ergonomii pracownicy wykonują swoją pracę znacznie chętniej, a przez to wydajniej. Dobra atmosfera czystego biura sprawia, że pracownicy znacznie chętniej przychodzą punktualnie i nie traktują swojego miejsca pracy jako „zła koniecznego”. Tym samym pod względem psychicznym czyste biuro zapewnia znacznie lepszy komfort pracy i brak obaw o możliwy kontakt z niezidentyfikowanymi bakteriami rozwijającymi się w biurze. Warto zadbać pod tym kątem o samopoczucie naszych pracowników, gdyż jest to stosunkowo prosty i tani sposób, który wpłynie również na postrzeganie naszej firmy przez potencjalnych klientów odwiedzających nasze biuro.

Wykwalifikowany serwis sprzątający

Samodzielne sprzątanie biura jest jednak często niewykonalne – znacznie lepszym rozwiązaniem jest sprzątanie biur przez wykwalifikowany serwis sprzątający. Niemal każda firma sprzątająca obecna dzisiaj na rynku usług związanych z utrzymaniem i konserwacją pomieszczeń powinna świadczyć dobrej jakości usługi w przystępnej cenie – w skali miesiąca nie powinno nas to kosztować więcej niż kilka tysięcy złotych (wszystko zależy jednak od częstotliwości sprzątania oraz rzeczywistej powierzchni naszego biura). Pamiętajmy jednak o tym, że zdrowie i zadowolenie naszych pracowników powinno być dla nas priorytetem!